AGD sterowane przez sztuczną inteligencję

Wielkimi krokami zbliżają się jedne z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych targów elektroniki – CES 2017 w Las Vegas. Podczas tych targów firma LG ma zaprezentować technologię Deep Learning, która pozwoli wielu urządzeniom, a zwłaszcza AGD uzyskać nowe możliwości działania poprzez rejestrowanie i dostosowywanie się do zwyczajów użytkowników, „ucząc się” ich stylu życia.

Jednym ze sprzętów jest automatyczny odkurzacz zdolny do rozpoznawania poszczególnych przedmiotów w pomieszczeniu w charakterze przeszkód oraz dostosowywanie swojej pracy biorąc je pod uwagę. Odkurzacz wykonuje zdjęcia podłogi, co pozwala mu zapamiętać ułożenie sprzętów w domu i ominięcie ich podczas sprzątania. W swojej codziennej pracy urządzenie wykorzystuje również sensory wykrywające wszelkie przeszkody w jego otoczeniu i odróżniający od siebie takie przedmioty, jak buty czy zabawki, co pozwala mu na skuteczniejsze i bardziej sprawne poruszanie się. Mało tego, gdy urządzenie napotka na swojej drodze ludzkie stopy odtwarza uprzejmą prośbę o przesunięcie się.

LG zaprezentuje również: dostosowującą się do nawyków właściciela lodówkę (i napełniającą pojemniki z lodem bądź uruchamiającą funkcję sterylizacji przy wykryciu odpowiedniej temperatury pomieszczenia oraz nauczenia się czasu, w którym korzysta z nich użytkownik najczęściej), klimatyzator włączający się wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny oraz pralkę rozpoznającą stopień twardości wody i region, w którym jest używana – przykładowo: na obszarach, gdzie często występują burze piaskowe pralka będzie uruchamiała dodatkowy cykl płukania, aby dokładniej wyczyścić zakurzone ubranie.