Apple kontra Qualcomm – sądowa batalia gigantów

Qualcomm to jeden z największych i najważniejszych graczy na rynku układów scalonych – być może nie wszyscy słyszeli o tym producencie, niemniej to właśnie z jego technologii korzystają takie firmy jak Samsung, Sony czy LG w swoich urządzeniach – dotyczy to nie tylko samych mikroprocesorów i innych układów, ale również związanych z nim patentów.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu – organ, którego jednym z zadań jest wyłapywanie nieuczciwych praktyk rynkowych – zarzuciła Qualcommowi, że takich praktyk się dopuszcza. Teraz, jak by tego było mało, przed sąd postanowił Qualcomm pociągnąć Apple.

Jak wynikło ze śledztwa – Qualcomm miał oferować rabaty na swoje technologie, jeżeli partner zadeklaruje w umowie, że nie będzie korzystał z rozwiązań konkurencji. Apple dorzucił do tego jeszcze zarzut bycia trollem patentowym – to znaczy, że Qualcomm ma podobno domagać się opłat licencyjnych za technologie, których wcale nie opatentował. Apple podnosi, że płaci za technologie, które samo opracowało (Apple, co zabawne, samo jest w tych kwestiach przynajmniej nieco podejrzane) i to jeszcze więcej niż konkurencja, która zdecydowała się na wspomnianą umowę z Qualcommem.

Roszczenia Apple opiewają na miliard dolarów amerykańskich.