Cicha współpraca Apple z Google?

Apple znane jest na rynku różnego rodzaju elektroniki oraz usług, w tym sieciowych, jako jeden z największych graczy oraz rywali innych „mocarstw”, zwłaszcza Google, z którym dochodziło już do mniejszych czy większych tarć. Tym razem ciekawostka jest jednak naprawdę niezwykła – mianowicie okazało się, że usługa apple’owej chmury, czyli iCloud korzysta z infrastruktury chmury przygotowanej przez Google. iCloud jest to oficjalna usługa Apple pozwalająca użytkownikom sprzętu tego producenta przechowywać swoje dane.

Niedawno Apple opublikowało dokument poruszający kwestie zabezpieczeń stosowanych w ramach systemu operacyjnego iOS a podane informacje zahaczają również miejscami o usługę chmury iCloud. Jak się okazuje, iCloud nie jest jednolitą usługą, ale korzystającą z innych usługodawców, którzy przechowują dane użytkowników na dyskach fizycznych: są to serwery Amazon Web Services (czyli od Amazona) oraz chmury Azure (od Microsoftu).

W ostatnim czasie Apple postanowiło jednak zrezygnować z usług Microsoftu i przeniosło dane dotychczas przetrzymywane w Azure na serwery należące do Google. Czy okaże się to trendem ze strony Apple, czyli oparciem swojej działalności w oparciu o zróżnicowanych usługodawców zamiast inwestować w całkowicie autorskie rozwiązania? Zobaczymy.