Jak dobrać nośnik danych do naszych potrzeb

W teraźniejszych czasach dyski twarde naszych komputerów mogą pomieścić bardzo dużo danych – począwszy od plików tekstowych, na filmach, grach i wyspecjalizowanym oprogramowaniu kończąc. Lecz jeżeli na dysku mamy dość pokaźną kolekcję filmów lub gier, miejsce wolne drastycznie maleje. Chyba każdy z nas był w przeszłości zmuszony do skasowania plików/odinstalowanie jakiegoś programu, z powodu braku miejsca na inne dane. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz kupować kolejnego dysku twardego, a chcesz mieć dodatkowe gigabajty w zapasie, to w tym poradniku pomożemy Tobie wybrać, jaki nośnik będzie dla Ciebie odpowiedni.

Płyty DVD

Pewnie nie masz zbyt dobrych wspomnień związanych z przechowywaniem swoich plików na płytkach. Setki porysowanych płyt, być może kilka nawet połamanych (to ostatnie wymaga wybitnej nieostrożności, no ale niektórym się zdarza, np. mi), z których nie możesz odczytać plików ze względu na ich uszkodzenie (jeżeli masz takie krążki pod ręką, to zajrzyj tutaj). Prędkość odczytu i zapisu też pozostawiają wiele do życzenia. Nie oszukujmy się – to chyba jedne z obecnie najwolniejszych nośników. Pomijając fakt, że są wolne, to na zapisie na płytach możemy zaoszczędzić. Jeżeli kupujemy płytę DVD 4,7GB za 1,50zł, to za 1GB wychodzi ok. 30gr. To mało, w przeciwieństwie do np. pendrive’ów, gdzie cena za 1GB zaczyna się od 7zł. Drugą zaletą płyt DVD jest zachowanie danych przez wiele lat (tak, wiem, że w domowych warunkach jest to praktycznie niemożliwie), pliki na krążkach odpowiednio archiwowanych mogą przetrwać nawet do 100 lat! Trzecią zaletą jest możliwość szybkiego odtworzenia plików audio lub video w magnetofonie, bądź DVD playerze.

Podsumowanie:
długi czas przechowywania plików
tanie
mobilność
bardzo łatwo można je uszkodzić
wolne

Pendrive’y

Jest to nośnik bardzo mobilny – możemy go zabrać praktycznie wszędzie, w dowolnej formie, tj. w kształcie breloku, bransoletki, paska itd. Niestety pendrive’y są dość drogie (jak pisaliśmy wcześniej), lecz w odróżnieniu od zwykłych płyt możemy dane kasować dowolną ilość razy oraz wgrać, a więc jako nośnik do przenoszenia plików nadaje się doskonale. Koszt za 1GB zaczyna się 7zł.

Podsumowanie:
mobilność
drogie

Karty pamięci

Są dużo rzadziej wykorzystywane do przechowywania plików oraz ich przenoszenia niż penvride’y, ale za to, dzięki ich małym wymiarom, są standardem wykorzystywanym w nowszych telefonach komórkowych oraz w aparatach cyfrowych. Największą ich wadą jest to, że trzeba mieć specjalny czytnik kart, aby podłączyć kartę do komputera. Nie jest on na szczęście drogi, a niektóre komputery mają wbudowany standardowo. Koszt za 1GB zaczyna się od 8zł.

Podsumowanie:
mobilność
wymiary
dość mała pojemność (w porównaniu do np. przenośnych dysków)
potrzebują czytnika
drogie

Zewnętrzne dyski twarde

Dyski twarde z tą różnicą, że przenośne. Obsługują bardzo duże pojemności (w porównaniu do wyżej opisanych nośników), nawet do 1TB. Dzięki dużej pojemności doskonale nadają się jako przechowalnia kopii zapasowych, multimediów, a nawet są wykorzystywane do rozwiązań serwerowych. Wersje 2,5 calowe (droższe) mieszczą się w kieszeni, a wersje 3,5 calowe (tańsze) są większe i wymagają dodatkowego zasilania (najczęściej USB). Cena 1GB wacha się od 1zł do 5zł, więc drogie się są.

Podsumowanie:
mobilność wersji 2,5 calowych
duża pojemność
możliwość wykorzystania jako serwer
mało odporne na wstrząsy

Powyższe zestawienie powinno pomóc Tobie w wybraniu nośnika dla siebie. Oczywiście nie podaliśmy tutaj nietypowych nośników jak np. pamięci holograficznych, czy dysków sieciowych, w naszym uznaniu nie było po co, są one bardzo rzadko wykorzystywane.