Na czym postawić bloga? Czyli WordPress czy inna platforma?

WordPress, czyli pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy w zestawieniu z drugą – „Stawiam boga”.

Nie będę pisał o przewadze, zaletach i wadach platformy WordPress. Teoretycznie, wybór skryptu powinno się dostosować do jego wykorzystania, ale, czyż nie mówimy tu o prowadzeniu swojego bloga? Moim zdaniem WordPress to idealne rozwiązanie. Idealne, bo darmowe, wspierane przez ogromną społeczność z całego świata, dynamicznie rozwijane. Dla mnie decyzja jest jedna: Blog = WordPress.

Powinienem wspomnieć o serwisach blogowych takich, jak na przykład Blogger, Blox czy WordPress.com. Są niewątpliwe plusy posiadania swojego pamiętnika w „gotowcach” – omija nas śmietanka związana z instalacją, optymalizacją czy przygotowaniem serwera. Jeśli ktoś z miejsca nie widzi siebie w roli administratora serwera, na którym pracuje WordPress, rozwiązaniem dla niego będzie rejestracja w jednym z powyższych serwisów. Ale zaraz, spójrz na mnie – każdy może to zrobić, to jest łatwe i może sprawić satysfakcję. Każdy może mieć własnego bloga, na własnym serwerze i być pod tym względem w pełni niezależnym. Decydując się na rozwiązania proponowane przez serwisy – platformy blogowe, musimy się liczyć z ograniczeniami. Dysponując własnym serwerem nie jesteśmy skrępowani niemal żadnym ograniczeniem, poza wydajnością naszej maszyny (o optymalizacji wordpress także postaram się kilka słów napisać).

Wbrew pozorom, od momentu podjęcia decyzji o założeniu własnego bloga czy strony internetowej o innym charakterze do realizacji tego pomysłu może upłynąć mniej, niż godzinka 🙂 Nie posiadając specjalistycznej wiedzy dotyczącej programowania, administracji czy innych „tajemnych mocy”. Moim zdaniem, 60 minut wystarczy na: rejestrację domeny internetowej, zakup serwera VPS, przygotowanie całej infrastruktury pod skrypt WordPress. Jest to dość optymistyczne, nieprawdaż? Oczywiście, że jest! Potrzebujesz jedynie odrobiny samozaparcia i niewielkich funduszy (mówimy o kwocie rzędu kilku złotych w skali miesiąca) w związku z utrzymaniem serwera oraz dzierżawą domeny internetowej.
Mam nadzieję, że podjęcie decyzji o uruchomieniu bloga na platformie WordPress i własnym serwerze będzie łatwiejsze. Kolejne wpisy będą traktowały o wyborze właściwego serwera, zakupie domeny internetowej oraz podstawach instalacji skryptu WordPress. Zapraszam także do dyskusji, mile widziane sugestie 🙂