Nowa Opera – szybsza i lżejsza od poprzednich wersji

Podczas gdy przeglądarka Opera dalej zalicza się raczej do mniejszości, pośród innych przeglądarek internetowych na rynku, to jej twórcy ani na chwilę nie zwolnili tempa i wciąż starają się stworzyć z niej produkt całkowicie bezkonkurencyjny. Tym razem, nowa wersja tytułowej przeglądarki może pochwalić się jeszcze mniejszym zużyciem pamięci.

Silnik Blink, na którym pracuje między innymi Opera, to produkt, który jest kojarzony głównie z Googlem, choć sam bazuje na projekcie Apple’a – WebKit, a sporo pracy włożyli w niego ludzie odpowiedzialni za Operę. Nowa wersja silnika i wprowadzenie do niego rozmaitych usprawnień odbije się pozytywnie nie tylko na wydajności Opery, ale prawdopodobnie również Chrome’a. Blink ma od teraz lepiej zarządzać zasobami pamięci i znacznie szybciej oczyszczać ją z niepotrzebnych w danej chwili danych.

Opera przeprowadziła niewielki benchmark, który ma prezentować znaczącą poprawę wydajności nowej wersji przeglądarki od wcześniejszych: karta otwarta na Gmailu pochłania teraz tylko 2,3 megabajty pamięci w stosunku do poprzednich 6,8 megabajtów, zaś karta otwarta na Wikipedii tylko 2,4 megabajty, podczas gdy wcześniej były to 4 megabajty.