Nowa wersja Opery będzie przeciwko kryptowalutom

Wielkimi krokami zbliża się okrągła, pięćdziesiąta wersja jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na rynku, czyli Opery. Oprócz typowych elementów każdej aktualizacji, jak naprawienie bugów, poprawienie funkcjonalności czy dodanie kilku nowych smaczków i zabezpieczeń, pojawić ma się również wbudowany mechanizm blokowania na przeglądanych witrynach skryptów służących do kopania kryptowalut na rzecz właściciela serwisu przez odwiedzających.

Opera jest pierwszą przeglądarką, której twórcy zdecydowali się na tak radykalne rozwiązanie. Funkcja została ochrzczona nazwą „NoCoin” i można się z nią zapoznać w poglądowej wersji przeglądarki. Oficjalna wersja 50 pojawi się najprawdopodobniej gdzieś w 2018 roku.

Rozwiązanie takie wzbudziło sprzeciw części internautów. Jak się jednak okazuje, również spora część się z niego cieszy – nierzadko skrypty, o których mowa była wyżej, powodują znaczne obciążenie zasobów komputera, zwłaszcza procesora. Komputer potrafi, pozornie z niewiadomego powodu, w ogromnym stopniu zwolnić w czasie przeglądania określonych serwisów, jak swojego czasu PirateBay, a w przypadku, gdy ktoś ma już mocno obciążone zasoby, gdyż, przykładowo, wiele programów funkcjonuje w tle, może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu bądź po prostu utraty niezapisanych danych w wyniku „ratunkowego” zrestartowania się urządzenia.