Nowoczesne technologie dbają o nasze środowisko i chronią nas samych

Rozwój nowoczesnych technologii jest dzisiaj niesłychanie dynamiczny. Prawdą jest oczywiście to, że słynny wzór o wzroście do drugiej potęgi szybkości komputerów każdego roku już przestał być aktualny. Wbrew pozorom bowiem współczesne komputery wcale nie stają się dużo szybsze, co wynika z ograniczenia samej technologii budowy procesorów. Obecnie szybkość komputerów rozwijana jest chociażby poprzez stosowanie nowocześniejszych dysków twardych czy pamięci operacyjnych o większych przepustowościach. Mało kiedy jednak zastanawiamy się nad tym ile te nowoczesne technologie kosztują nas zdrowia. Zużywają one ogromne ilości energii, której wyprodukowanie nie tylko jest kosztowne, ale i niezdrowe dla nas samych. Google chce jednak pokazać, że można być nowoczesnym i ekologicznym.

Google to takie sporej wielkości miasto

Jeśli ktoś nie jest w stanie zrozumieć skali problemu to najlepszym przykładem będą tutaj wszystkie serwisy Google razem wzięte. Wszystkie siedziby firmy, potężne serwerownie, magazyny i inne obiekty zużywają tyle energii elektrycznej w ciągu roku co chociażby amerykańskie San Francisco, w którym mieszka ponad milion osób. Aby jeszcze lepiej przybliżyć skalę najlepiej posłużyć się liczbami. Dwie standardowe elektrownie węglowe, których moc wynosi około 500MW na swojej pełnej wydajności produkują rocznie około 6 TWh (terawatogodzin) energii, a niewiele mniej w ciągu jednego tylko roku zużywa właśnie Google. W związku z tym firma chce pokazać, że można być naprawdę ekologicznym i dalej dynamicznie się rozwijać. Google już długi czas inwestuje pieniądze w odnawialne źródła energii, ale w najbliższym czasie firma chce zainwestować ponad 3.5 miliarda dolarów w alternatywne źródła energii i tym samym właśnie w ten sposób, wyłącznie, zasilać swoją siedzibę. Tak potężna inwestycja wpłynie pozytywnie na ekologiczną energię w całym regionie, gdyż jest duża szansa na to, że jej koszty staną się niższe niż w przypadku zwykłych elektrowni węglowych.

Dubaj wykorzystuje nowoczesne technologie do ochrony człowieka

Z drugiej strony nowoczesne technologie to także ochrona zdrowia oraz życia człowieka, co bardzo usilnie stara się udowodnić bogaty Dubaj. Z jednej strony nowoczesne technologie coraz bardziej chronią tam ludzi, a z drugiej strony powodują kontrowersje, gdyż wiele osób uważa ten region świata za wyjątkowo policyjny. Tak czy inaczej Dubaj jako pierwszy na świecie wprowadza do czynnej służby policyjnej prawdziwe robocopy, które do tej pory widzieliśmy tylko w filmach. Choć roboty na razie nie biorą udziału w poważnych akcjach policyjnych, to jednak bardzo skutecznie wystawiają mandaty oraz pilnują ogólnego porządku na ulicach.

Zapędy władz Dubaju zdają się jednak nie mieć żadnych granic. Okazuje się bowiem, że już bardzo intensywnie prowadzone są prace nad stworzeniem nowej sztucznej inteligencji, która nie tylko będzie miała chronić obywateli na bieżąco, ale zapobiegać różnym kryzysom w przyszłości, czyli na przykład w porę ostrzegać o planowanych zamachach, napadach i wielu innych rzeczach. Jak to jest możliwe? AI w Dubaju ma mieć dostęp do kamer monitoringu czy do globalnej sieci internetowej. Gromadząc i analizując dane, z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów, będzie w stanie przewidywać zagrożenia.

Tutaj oczywiście znów pojawiają się pytania na ile jesteśmy w stanie wpuścić sztuczną inteligencję do swojego prywatnego życia, jak bardzo chcemy być inwigilowani i czy w ogóle jest to dla nas bezpieczne. Nowoczesne technologie rozwijają się tak szybko, że naprawdę trudno znaleźć dzisiaj sensowną odpowiedź na to pytanie.