Nowy, lepszy Vivaldi

Vivaldi to jeden z nowych graczy na rynku przeglądarek internetowych, który dzisiaj doczekał się kolejnej aktualizacji, tym razem oznaczonej numerem 1.7 i wnoszącej szereg nowych opcji dla aplikacji, jak możliwość wyciszania i kontrolowania poziomu głośności na każdej z otwartych kart (czyli nieco poszerzona funkcjonalność znana choćby z Opery) oraz wykonywania zrzutów ekranu danej strony – bez otaczającego ją interfejsu przeglądarki. Usprawniona została także funkcja „notatek”, dzięki której użytkownik może opatrywać wybrane strony krótkimi tekstami oraz umieszczać zrzuty ekranu – teraz możemy tam wstawiać także wycinki ze stron.

Funkcja zrzutów ekranu pozwala nam teraz wybrać rozszerzenie, w jakim zapisany będzie screenshot (.png bądź .jpeg) a także zapisać go do schowka (co znacznie ułatwia wysyłanie zrzutów – wystarczy wkleić go, przykładowo, do okna rozmowy w komunikatorze bądź portalu społecznościowym). Robienie zrzutów strony może być teraz przypisane do kombinacji klawiszy bądź pojedynczego skrótu. Vivaldi pozwala nam też na otworzenie specjalnego panelu do wykonywania zrzutów ekranu, gdzie możemy dokonać zarówno pełnego zrzutu, jak też wybrać tylko pewien obszar oraz wybrać miejsce zapisu: na dysku komputera bądź do schowka.

Co do kontrolowania dźwięku: poza wizualizacją belek kart, na których odtwarzany jest dźwięk, możemy je wyciszyć jednym kliknięciem jak też skorzystać z opcji pozwalającej na wyciszenie wszystkich otwartych kart – jest to szczególnie komfortowe rozwiązanie dla osób, które lubią mieć otwartych wiele kart i nie chcą tracić czasu na szukanie tej, na której właśnie otworzyła się głośna reklama bądź inne multimedia.

W najnowszej wersji znajdziemy także nieco innych usprawnień, między innymi połączenia z systemem powiadomień stosowanym przez macOS, możliwość ukrywania rozszerzeń i pokazywania ich na pasku adresu, samodzielne dostawianie domen najwyższego poziomu przy wpisywaniu adresu: .pl, .com i tak dalej oraz ulepszony dostęp do kart zaznaczonych jako ulubione dzięki funkcji opóźnionego wczytywania.