Panasonic Toughpad FZ-Q2 – notebook z ekranem semi-rugged

Toughpad FZ-Q2 to notebook, który powstał z myślą o użytkowaniu go w warunkach niekoniecznie sprzyjających sprzętowi elektronicznemu tego rodzaju. Jest to urządzenie przeznaczone w szczególności dla pracowników serwisowych oraz innych zawodów pracujących w otoczeniu, które może być niebezpieczne dla tradycyjnego sprzętu ze względu na upadki, pyły i tym podobne.

Zamysł twórców zdradza już „pancerne” wykonanie urządzenia – Toughpad posiada obudowę wykonaną ze stopów magnezu, dzięki czemu nie straszne są mu upadki nawet z wysokości ponad 75 centymetrów. Laptop nie posiada również zewnętrznego wentylatora, aby uniemożliwić przenikanie do wnętrza wszelkiej maści unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń w postaci cząstek stałych. Przystosowanie do korzystania w trudnych warunkach nie ominęło też klawiatury i ekranu – są one odporne na działanie wody, zaś sam ekran umożliwia odczytanie z niego treści nawet przy niesprzyjającym, ostrym świetle. Ekran może zostać także odłączony i używany tak samo jak tablet.

Jeśli chodzi o wyposażenie Toughpada: znajdziemy tutaj ekran Full HD o przekątnej 12,5 cala, procesor Intel Core m5-6Y57 (i zintegrowaną z nim kartę graficzną Intela) a także 4 bądź 8 gigabajtów pamięci RAM (zależnie od wersji) oraz dysk SSD o pojemności 128 albo 256 gigabajtów (również do wyboru). Domyślnie zainstalowanym systemem operacyjnym jest Windows 10 Pro (umożliwiający wspomnianą wyżej pracę urządzenia jako laptop i jako tablet). Poza tym, wyposażenie jest raczej standardowe: porty USB 3.0 i HDMI, dwie kamerki internetowe (tutaj pewna oryginalność: poza zwykłą kamerką z przodu znajdziemy również tylny aparat 8 megapikseli) a także możliwość podświetlania klawiatury. Wraz z notebookiem dostaniemy w zestawie także rysik do korzystania z tabletu.

Urządzenie zostanie oddane do sprzedaży w maju 2017 roku i będzie kosztować około 10 000 złotych.