Turyści łatwym celem dla cyberprzestępców

Kaspersky Lab opublikowało niedawno badanie, z którego wynika, że turyści oraz osoby z różnych względów często podróżujące za granicę, są szczególnie narażeni na atak cyberprzestępców, głównie na polu operacji finansowych. Osoby takie często nie stosują odpowiedniego oprogramowania, aby zabezpieczyć swoje urządzenia mobilne i komputery, łączą się z różnymi sieciami Wi-Fi bądź w inny sposób narażają na utratę danych.

Sonda przeprowadzona wśród samych podróżujących wskazuje, że najbardziej obawiają się oni utraty pieniędzy lub karty płatniczej (odpowiednio 44% i 40%). Nie są to nieuzasadnione obawy: 19% respondentów przyznało, że za granicą doświadczyło utraty pieniędzy zaś 8% skradziono kartę płatniczą. Badanie wskazuje, że osoby często podróżujące bagatelizują lub nie są świadome, iż stanowią szczególny obiekt zainteresowania cyberprzestępców: tylko 9% obawia się infekcji swojego urządzenia, a 18% oszustwa w Internecie.

Kaspersky Lab wskazuje również na „niezdrowe” nawyki użytkowników Internetu na różnych urządzeniach: 74% łączy się z sieciami Wi-Fi nie zwracając uwagi na to czy są odpowiednio zabezpieczone lub w inny sposób podejrzane. Nie przeszkadza im to wykonywać operacji bankowych (44%) czy zakupów w Sieci (39%).

Jeśli chodzi o stosowanie zabezpieczeń – zaledwie 30% badanych łączy się z Internetem korzystając z bezpiecznego VPN. 22% badanych nie podejmuje z kolei żadnych działań w celu poprawy bezpieczeństwa.