Valve ułatwi granie na Linuxie

Linux od pewnego czasu cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem ze strony Valve – studia odpowiedzialnego za chyba najpopularniejszą na świecie platformę growo – społecznościową, czyli Steam oraz niektóre bardzo popularne produkcje na tejże, jak choćby DotA 2 czy seria Half Life. Niedawno Valve poinformowało jednak, że podejmuje „stanowcze kroki”, aby użytkownicy Linuxów różnej maści mogli cieszyć się bez przeszkód produkcjami na Steam, również tymi adresowanymi dotychczas wyłącznie dla systemu operacyjnego Windows.

Pomóc ma w tym autorski odpowiednik popularnego WINE, który na ogół służy do uruchamiania niektórych aplikacji windowsowych na komputerach obsługiwanych przez Linuxa. Ma to być również nieodłączny element dystrybucji Linuxa jaką jest Steam OS, czyli, jak można się słusznie domyślać, dystrybucja autorstwa samego Valve. Jednocześnie komponent ten ma być dostępny również dla tych, którzy korzystać będą z innych dystrybucji.

Działać ma to w ten sposób, że Steam instalowany na Linuxie (jak również rzekomo jeszcze innych systemach operacyjnych) będzie instalował przy okazji specjalne biblioteki i narzędzia pozwalające na komfortowe granie w niekoniecznie przystosowane do Linuxa produkcje. Na sprawdzenie tego, jak rozwiązanie będzie się sprawować musimy jednak jeszcze trochę poczekać – wszelkie informacje na ten temat pochodzą z dataminingu a Valve nie udzieliło na tę chwilę żadnych konkretnych informacji.