Wzrost popularności bankowości internetowej idzie w parze ze wzrostem liczby kradzieży

Choć już jakiś czas temu zwiastowało się swoisty upadek bankowości internetowej, która to zostanie przejęta przez bankowość mobilną, to jednak trudno na chwilę obecną widzieć w tych prognozach jakiekolwiek szanse spełnienia się. To prawda, że aplikacje mobilne oferowane przez banki są bardzo wygodne i niesłychanie popularne, ale jednak większość naszych rodaków płaci swoje rachunki logując się na konta poprzez strony internetowe. W ten sam sposób wykonujemy przelewy, płacimy za swoje zakupy online, otwieramy lokaty czy bierzemy różnego rodzaju kredyty konsumpcyjne. Popularność bankowości internetowej jest bardzo duża i, niestety, wyraźnie wykorzystują to tzw. cyber przestępcy, których ilość stale rośnie. Czasem trudno znaleźć nawet taki tydzień w roku, gdzie nie dowiadujemy się o różnych próbach wyłudzania pieniędzy od klientów bankowości internetowej.

Systemy są bezpieczne, ale czynnik ludzki zawsze jest najsłabszy

Banki każdego roku inwestują potężne pieniądze na stworzenie nowoczesnych i naprawdę bezpiecznych systemów bankowości internetowej. Zabezpieczenia serwerów i stron są na niesłychanie wysokim poziomie i ich złamanie faktycznie stanowi nie lada problem nawet dla dobrego informatyka, który od lat zajmuje się łamaniem różnych zabezpieczeń. Z drugiej jednak strony chyba nie ma na świecie takiego człowieka, który nie stara się zarobić jak najmniejszym kosztem własnej pracy. Jeśli ktoś z przestępstw online stworzył sobie źródło utrzymania to będzie starał się iść po najmniejszej linii oporu. Tak właśnie jest w przypadku internetowych przestępstw związanych z wyłudzaniem danych dostępowych do kont bankowych.

Schemat działania wykorzystuje tutaj zwykłą ludzką nieuwagę, ale jednocześnie i dużą ufność do instytucji, jaką stanowi bank. Najpopularniejszą metodą wykradania danych dostępowych do internetowych wersji kont bankowych jest przede wszystkim tworzenie stron łudząco podobnych do stron logowania się w bankach. Przechodząc na taki link i wprowadzając tam swoje dane dostępowe wcale nie zalogujemy się na konto. Dane trafiają do złodzieja, a ten bardzo szybko może oczyścić nasze konto z funduszy. Dane wyłudzane są także poprzez wysyłanie różnego rodzaju wiadomości na skrzynki pocztowe, gdzie informuje się o konieczność zmiany danych, o niezapłaconym podatku czy o różnych zwrotach podatku, które mają zachęcić do logowania się na fałszywej stronie i tym samym przekazania swoich danych osobowych.

Aplikacje mobilne także nie do końca bezpieczne

Musimy także być bardzo ostrożni korzystając z bankowości mobilnej, do której to działania również potrzebny jest dostęp do internetu. W tym wypadku zagrożenie stanowi logowanie się w takiej aplikacji poprzez niezabezpieczone połączenie internetowe. Niewskazane zupełnie jest korzystanie z aplikacji gdy korzystamy z darmowego wifi natrafionego gdzieś w mieście. Jeśli chcemy skorzystać z bankowej aplikacji w swoim telefonie to powinniśmy to robić tylko i wyłącznie za pośrednictwem mobilnego internetu od operatora sieci. Niezabezpieczone sieci wifi to wprost zaproszenie dla przestępców, którzy mogą takie połączenia łatwo podsłuchiwać i tym samym bez problemu wydobywać dane wprowadzane przez nas do aplikacji mobilnej.

Internetowe rozwiązania dotyczące bankowości mają oczywiście ułatwiać nasze codzienne życie, ale musimy korzystać z nich świadomie oraz w pełni odpowiedzialnie. Żaden bank, żaden informatyk i inny specjalista nie jest w stanie stworzyć bowiem takiego systemu internetowego, który uchroni nas przed zwykłą ludzką naiwnością i nieuwagą. Logowania do swoich kont powinny być wykonywane zawsze poprzez zabezpieczone strony i z bezpiecznych połączeń internetowych.