Ciśnienie krwi

W czasie większości wizyt sprawdza się ciśnienie krwi. Chodzi o to, aby upewnić się, że nie występują objawy stanu przedrzucawkowego lub nadciśnienia spowodowanego ciążą. Położna lub lekarz zakłada opaskę uciskową na przedramię i wprowadza do niej powietrze za pomocą małej pompki. Opaska jest podłączona do urządzenia mierzącego ciśnienie krwi. W miarę, jak powietrze uchodzi z opaski, położna lub lekarz słuchają zmian pulsu przy pomocy stetoskopu. Wysokie ciśnienie może być powodem do niepokoju i aby się upewnić co do wyniku, niekiedy badanie powtarzane jest 10 lub 20 minut później.

Mocz

Twój mocz będzie badany na obecność białka i cukru. Specjalny pasek zanurza się w próbce moczu, którą albo przyniesiesz ze sobą albo oddasz mocz na miejscu. U niektórych kobiet rozwija się określony rodzaj cukrzycy występujący w ciąży – cukrzyca ciążowa. Pierwszym objawem może być cukier w moczu. Obecność białka może wskazywać na stan przedrzucawkowy. W badaniu moczu mogą zostać wykazane także infekcje nerek i pęcherza.

Brzuch

Twój brzuch będzie badany dotykowo przy każdej wizycie. Oznacza to, że lekarz lub położna dotykiem będą sprawdzali położenie dziecka i jego wielkość, oraz wysokość macicy, przesuwając dłonie po zewnętrznej stronie brzucha.